Väike Jackson’i linn oma alla 10000 elanikuga, elatub peamiselt turistidest. Talvel suusakuurort ja suvel Rahvusparkide külastajad.
.
.
.
Linnast põhjapoole jäävad vahetult Grand Teton National Park ja 100km edasi maailma vanim rahvuspark Yellowstone. Esimese asjana tehakse sulle selgeks, et mets kubiseb kõikvõimalikest elukatest, keda pole mõtet silitama minna.
Ja jällegi vaated, mille kohta võib lühidalt öelda, et ilus…
.
Umbes 100km Jackson’ist algab siis Yellowstone. Park jääb tegelikult kolme osariigi – Wyoming, Montana ja Idaho, territooriumile. Kuid pargi põhiosa moodustab Lumistest mägedest ring, mille diameeter võiks olla hinnanguliselt ca 40km. Ringi sisse pääseb viite teed pidi ja arvestatava osa sellest territooriumist moodustab järv. Kõrgust on umbes 2000m üle mere. Seal käib iseenesest tavaline elu, külade, kaupluste, hotellidega. Isegi jahisadam on. Ainult, et hirmuäratavaks teeb selle idülli teadmine, et asutakse supervulkaani kraatris. Tegemist on tegevvulkaaniga. Igal sammul võib kohata geisreid ja kuumaveeallikaid. Levib väävlihais. Kui diameetriks sai arvatud 40km, siis vaid 6km sügavusel on “laavatasku”, mille mõõtmed on 80x20km ja kuhu on kogunenud hiljutiste uuringute järgi 4000 km³ laavat. Paraku on ka teada, et see laava sinna lõpmatuseni ei jää. Käärib ja ükskord murrab välja. See võib juhtuda homme aga võib juhtuda ka miljoni aasta pärast. Kui selle aasta alguses muutus maa seismiliselt aktiivseks ja mitmel pool toimus maavärinaid, siis registreerisid kaamerad öösel Yellowstoni geisriväljadel arvukaid valgus sähvatusi. Mõned arvasid juba, et aeg on käes. Viimane aktiivsus oli 650000 aastat tagasi. Kui aga vulkaan täna aktiviseeruks, siis teadlaste hinnangul häviks 2/3 USA territooriumist, rääkimata muust mõjust kogu planeedi kliimale. Kahjuks häviks ka kogu see, mille loodus on Parki kujundanud.
Olin selle pargi külastamiseks aega varunud, kuid peale lõunat hakkas sadama, mille tõttu jäi kogu ring tegemata.
.
.
.
.
.
Pargist voolab läbi ka Yellowstoni jõgi, mis on ajaga süvendanud oma sängi kanjoniks. Seda kutsutakse lausa Yellowston Grand Canyon’iks.
Pargist lahkudes sai korraks läbitud Montana
Ja siis Idaho’sse.
Päev lõppes 420km ja Idaho Falls’is.
Continental divide. Siit jõed voolavad ühest poolt Atlandi ja teist poolt Vaikse ookeani.
Aitäh! Ma just tahtsin otsima hakata, et mis see on 🙂